Joomla Files Webdesign Erfurt
Header Pic   Header Pic
Header Pic  PfeilStart Header Pic
Header Pic
Spacer Pic

Jaskinia Wiercica pod ochroną Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
19.07.2007.
Jaskinia Wiercica została objęta przez Wojewodę Śląskiego ochroną jako stanowisko dokumentacyjne. To miejsce, które jest ważne dla naukowców z powodu występowania formacji geologicznych, skamieniałości, tworów mineralnych. Zdaniem przyrodników położona w gminie Niegowa jaskinia jest jednym z najcenniejszych w Polsce stanowisk hibernacji nietoperzy.

Jaskinia Wiercica to jedna z najciekawszych jurajskich jaskiń. Po raz pierwszy jaskinię opisano w 1954 roku, jednak została odkryta dużo wcześniej. Jaskinia zlokalizowana w zboczu Góry Ostrężnik nieopodal istniejącego rezerwatu przyrody w gminie Niegowa. Tworzy ją system salek i korytarzy zlokalizowanych głównie w obrębie największej zwanej salą za kolumną. System ten to labirynt o długości 210 m.

Zimują tu m.in. nietoperze z gatunku nocek Nattera, podkowiec mały, a także największy występujący w Polsce nietoperz — nocek duży, którego rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 45 cm. Warto dodać, że jaskinia jest również środowiskiem występowania licznych osadów zawierających m.in. kości zwierząt plejstoceńskich, a także miejscem występowania fauny bezkręgowej.

Na terenie stanowisk dokumentacyjnych zabrania się niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu, a także uszkadzania i zanieczyszczania gleby, wydobywania do celów gospodarczych skał, torfu oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów. Zabrania się również umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt oraz niszczenia nor i legowisk zwierzęcych.

Źródło: Życie Częstochowskie
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Ciekawostki
Legenda o zamku w Bobolicach
Źródełko wody w Ostrężniku
Źródła Pani Halskiej
Jaskinie
Jaskinie
Reklamy
Wiadomości
Gościmy
Header Pic
left unten right unten
© 2021 Gmina Niegowa :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.