Joomla Files Webdesign Erfurt
Header Pic   Header Pic
Header Pic  PfeilStart arrow Jaskinie arrow Wiercica Header Pic
Header Pic

Jaskinia Wiercica Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Położenie: Ostrężnik, gmina Niegowa

Długość jaskini: 210 m.

Głębokość: 31 m.

Wysokość otworu: ok. 400 m npm.

Ekspozycja otworu: SW.

Jaskinia o rozwinięciu pionowym, zwiedzanie wymaga użycia liny. Dla dokła­dnego poznania całej próżni konieczne są umieję­tności wspinaczkowe i specjalistyczny sprzęt.

Ze wsi Trzebniów idziemy piasz­czystą drogą za znakami szlaku czerwonego w kierunku Ostrężnika. Po ok. 800 m od Trzebniowa skręcamy ze szlaku w kierunku północnym. Piaszczysta droga wyprowadza na zalesiony grzbiet, biegnący od Ostrężnika w kierunku wschodnim. Grzbietem tym idziemy ku zachodowi. Punktem charakterystycznym, ułatwiającym znalezienie jas­kini, jest nie wysychająca kałuża. Otwór jaskini znajduje się w szczytowym rejonie garbu - w leju położonym 3° m na północ od drogi.

Niewielki, ciasny otwór na dnie leja doprowadza na krawędź pionowej studni, głę­bokiej na 12 m (zjazd na linie). Z jej dna po długim stożku usypiskowym docieramy do wielkiej sali o znacznej wysokości. Dno sali stanowi najniższy punkt jaskini. W końcowej części komory, we wnęce, urządzona jest kapliczka z obrazem NMP Jasnogórskiej. Dno sali pokrywa rumosz i bloki wapienne, pod którymi w niektórych miejscach znajduje się namulisko zawierające szczątki kostne. W początkowej części sali w roku 1966 znaleziono szczą­tki niedźwiedzia jaskiniowego; naukowcy stwierdzili, że jest to największy ze znalezionych w Polsce okazów. Jaskinia nie posiada bocznych odgałęzień, cały system rozwinięty jest pionowo. Ze stropu koryta­rza i sali odchodzi szereg pionowych kominów kilkunastomettowej wysokości, połączonych między sobą korytarzami na różnych poziomach.

Do utworzenia tego działu posłużono się książką:

"Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej" Szelerewicz Mariusz, Górny Andrzej - Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa-Kraków 1983

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Ciekawostki
Legenda o zamku w Bobolicach
Źródełko wody w Ostrężniku
Źródła Pani Halskiej
Jaskinie
Jaskinie
Reklamy
Wiadomości
Header Pic
left unten right unten
© 2023 Gmina Niegowa :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.