Joomla Files Webdesign Erfurt
Header Pic   Header Pic
Header Pic  PfeilStart arrow Władze Gminy arrow Sekretarz Gminy Header Pic
Header Pic
Spacer Pic

Jaskinia Piętrowa Szczelina Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Położenie: Niegowa

Długość jaskini: ok. 400 m.

Głębokość: 45 m.

Wysokość otworów: ok. 400 m npm.

Ekspozycja otworów: NW

Jaskinia znajduje się w zachodnim krańcu porośniętej bukowym lasem Mirowskiej Góry – 80 metrów na NE od Jaskini Kamiennego Gradu. Mały otwór leży w zagłębieniu znajdującym się bezpośrednio w ziemi. Za otworem leży niewielka salka. Od niej prowadzi w dół wąski i stromy korytarz, obrywający się po kilku metrach nad wąską szczeliną 10-metrowej głębokości. Szczelina, bardzo wąska u góry, rozszerza się ku dołowi. Można ją pokonać zjazdem lub przetrawersowac i zejść na dno po zaklinowanych blokach.

 piętrowa

Idziemy w dół, przechodzimy ciasne zawalisko i szeroką zacieraczką schodzimy na dno korytarza położone o 3 m poniżej. Korytarz tworzy wysoka szczelina. Jego dno, początkowo poziome, po kilkunastu metrach gwałtownie opada i urywa się nad Studnią Prezesa, której dno leży 37 m poniżej otworu jaskini. Studnie trawersujemy po wąskim gzymsie. Cały opisany wyżej fragment jaskini rozwinięty jest na jedne wielkiej szczelinie o przebiegu NE-SW i nachyleniu ok. 70°. Za Studnią Prezesa szczelina zwęża się i po kilku metrach kończy.

Dalej skręcamy w prawo i wąskim korytarzem dochodzimy do Studni Awenowców – 3-metrowego progu w wąskiej szczelinie. Za nią kręty korytarz doprowadza do Komory Starej Jaskini. Po drodze mijamy położone z prawej strony wejście do Labiryntu Króla Minosa.

Komora Starej Jaskini jest najrozleglejszą salą w całej jaskini. Posiada ona charakter zawaliskowy. Wśród tego rumowiska powstał labirynt korytarzy położonych na różnych wysokościach. Rozpiętość poziomów korytarzy w zawalisku jest znaczna i sięga od poziomu Sali (-35 m) do najniższego miejsca w jaskini: -45 m. W kilku miejscach sali, zwłaszcza w jej krańcu zachodnim, zachowały się fragmenty korytarzy nie zniszczonych przez obrywy. Są to korytarze Kryształowy i Bajkowy, z szeregiem form naciekowych.

Końcowe partie Korytarza Bajkowego znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Jaskini Kamiennego Gradu. Zwiedzanie jaskini wymaga użycia liny.

Do utworzenia tego działu posłużono się książką:

"Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej" Szelerewicz Mariusz, Górny Andrzej - Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa-Kraków 1983

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Ciekawostki
Legenda o zamku w Bobolicach
Źródełko wody w Ostrężniku
Źródła Pani Halskiej
Jaskinie
Jaskinie
Reklamy
Wiadomości
Header Pic
left unten right unten
© 2023 Gmina Niegowa :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.